16 Şubat 2024 Cihannumma Editör Ekibi

Milli Görüş’ün Değeri Fehim Adak Vefat Yıldönümünde Mardin’de Anıldı

Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızın yakın yol arkadaşı, Milli Görüş Davasının duayen isimlerinden eski bakan Fehim Adak, Mardin Cihannüma tarafından vefat yıldönümünde düzenlenen programla anıldı. 

Yoğun bir katılımla düzenlenen Anma Programı Mardin Artuklu Üniversitesi AKM’de gerçekleştirildi.

Anma Programına Mardin Milletvekili Dr. Muhammed Adak ve Fehim Adak’ın oğlu, İstanbul Milletvekili Doğan Bekin, Cihannüma Genel Başkan Yardımcımız Yavuz Selim Kurt, Mardin Artuklu Üniversitesi Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, İlçe Belediye Başkanları, Bölge illerinin Cihannüma Yöneticileri, kamu/sivil toplum/siyaset kurumlarının yöneticileri ve vatandaşlar katıldı. 

6. Bölge Koordinatörümüz Murat Bağış tarafından sunumu yapılan Milli Görüş’ün Değeri Fehim Adak’ı Anma Programının açış ve selamlama konuşmaları Mardin Cihannüma İl Temsilcimiz İmran Tekin, Cihannüma Genel Başkan Yardımcımız Yavuz Selim Kurt ve programa ev sahipliği yapan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar tarafından yapıldı.

Cihannüma Genel Başkan Yardımcımız Kurt:  “Fehim Adak İslam Dünyasının Bir Değeridir”

Medeniyetlerin beşiği olan Kadim Şehir Mardin’de bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Cihannüma Genel Başkan Yardımcımız Yavuz Selim Kurt, Fehim Adak’ın Mardin’in olduğu kadar Türkiye’nin ve İslam dünyasının bir değeri olduğunu belirtti. Vefa varsa yoktur veda diyen Kurt, Mardin’, Türkiye’ye ve İslam dünyasına adanmış bir ömür olan Fehim Adak’ı anma programına katılmış olmaktan büyük şeref duyduğunu aktararak Fehim Adak’ın ülkemizin ve İslam dünyasının önünü açan öncülerden olduğunu, görevi gereği ziyaret ettiği islam ülkelerinde insanların Fehim Adak’ı tanıdığını ve hayırla andığını gördüğünü anlattı.

Fehim Adak’ın sadece Mardin’in değil gönül coğrafyamızın bir değeri olduğunu hatırlatan Kurt, şehirlerin değerlerini/değerlilerine vefanın Cihannüma önceliklerinden olduğunu söyleyip çalışmalarıyla ilgili bilgiler vererek konuşmasını sonlandırdı.

MAÜ Rektörü Özcoşar: “Fehim Adak Kimliğinin İki Önemli Bileşeni Mardin ve Ahlaktan Beslenen Üretimdir”

Fehim Adak kimliğinin çok önemli iki bileşeninin olduğunu bu bileşenlerden birincisinin Mardin olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Fehim Adak’ın Mardin’i ikame eden ayakta tutan sürekliliğini sağlayan beşeri kıymetlerden birisi olduğunu söyledi. 

Mardin tarihine adını yazdırmış en önemli beşeri kıymetlerden olan Fehim Adak’ın Mardin kimliğini en görünür şekilde temsil ettiğini belirten Rektör Özcoşar, herkesin saygıyla muhabbetle andığı Fehim Adak’ı Fehim Adak yapan şeyin dönemin yakın tanıklarının anlatımlarıyla kuş uçmaz kervan geçmez denilen yerlere gitmesi ve herkesin hayatına dokunması olduğunu ifade etti.

Fehim Adak kimliğinin ikinci bileşeninin, ahlak ve maneviyattan beslenen bilgi ve üretim anlayışı olduğunun altını çizen Rektör Özcoşar konuşmasının sonunda Mardin’in beşeri kıyametlerinin artması temennisinde bulunarak anma programının hazırlanmasında emek veren arkadaşlarına ve bütün katılımcılara teşekkür etti.

 Kuranı Kerim tilavetiyle başlayan anma programda Fehim Adak için hazırlanan sinevizyon gösterimi salonu dolduran izleyicileri hem gülümsetti hem de duygulu anlar yaşattı.

Anma Programında Fehim Adak Her Yönüyle Konuşuldu

Anma programı Farklı Yönleriyle Fehim Adak paneliyle devam etti. 

AK Parti Mardin Milletvekili TBMM Katip Üyesi ve Fehim Adak’ın oğlu Dr. Muhammed Adak, Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Doğan Bekin, 70’li yıllardan itibaren Fehim Adak’ın yol arkadaşları Abdurezzak Sağlam ve İsmail Düzgün panelde konuşmacı olarak yer aldı.     

Mardin Milletvekili Dr. Muhammed Adak Fehim Adak’ın aile yönünü, İstanbul Milletvekili Doğan Bekin Fehim Adak’ın siyasi yönünü, Fehim Adak’ın yol arkadaşı Abdurezzak Sağlam dava arkadaşlığı yönünü, gençlik yıllarından itibaren Fehim Adak’la birlikte olan İsmail Düzgün de onun hizmet yönünü anlattı.

Her Yönüyle Fehim Adak Panelinin moderatörlüğünü Eğitimci Yazar ve Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Üyesi Mehmet Baki Öztürk yaptı.

Salonda bulunan izleyicilerin söz alıp Fehim Adak ile ilgili hatıralarını anlattığı Serbest Kürsü, Hatıralar/Anlar/Anılar bölümünün ardından anma programı, hediye takdimi ve dua ile sona erdi.
 

Whatsapp Whatsapp