8 Şubat 2024 Cihannumma Editör Ekibi

Tarihi İpek Yolu Olarak Adlandırılan Kuşak ve Yol'un 10. Yılı Pekin'de Kutlandı

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Kuşak ve Yol projesinin 10. yıl dönümünde proje hakkında övgü dolu açıklamalarda bulundu. Çin ve Rusya iş birliklerini ve dayanışmalarını sürdürürken Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin, kırmızı halı eşliğinde karşılanarak Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile bir araya geldi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya birçok devlet başkanı katıldı. Katılımcı ülkeler açısından ekonomik anlamda çok önemli bir proje olan Kuşak ve Yol Girişimi'nin (BRI) 10. yılı büyük bir coşkuyla kutlandı.

Toplantıda açıklamalarda bulunan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Batılı devletleri ülkesinin ekonomisinden ayrılırken dikkatli olmaları gerektiğini ve yabancı yatırımın azalmasıyla birlikte Çin'in gelişiminin bir tehdit değil, bir fayda olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 130’dan fazla devlet başkanlarının ve yetkililerinin katıldığı kutlama töreninde onur konuğu olarak yer aldı.

Putin hakkında aynı zamanda Ukrayna'da savaş suçları işlediği iddiasıyla Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) tarafından tutuklama kararı çıkarılmıştı.

Pekin, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin tüzüklerine taraf bir devlet olmadığı için Vladimir Putin'in Çin'de tutuklanması pek de mümkün gözükmüyor. Putin ve Xi, savaş başlamadan hemen önce ülkelerinin "benzersiz bir dostluğa" sahip olduğunu açık bir şekilde ilan etmişti.

Dünyada artan savaşlar ve çatışmalar hakkında konuşan Vladimir Putin, “Tüm bu dış faktörler bizim için ortak tehditlerdir ve Rus-Çin iş birliğini güçlendirirler” ifadelerini kullandı.

Putin, konuşmasında, “Bay Xi’nin Kuşak ve Yol projesi Rusya’nın fikirleri ile oldukça uyumlu. Projeye destek sözü veriyor ve Çinli dostlarımızı başarılarından dolayı kutluyorum. Rusya ve Çin ve dünyadaki devletlerin çoğunun özlemlerini paylaşıyor” dedi.

Her iki ülke de ABD liderliğindeki "küresel hegemonyayı" kınayarak daha fazla güç merkezi bulunduruan "çok kutuplu" bir dünya çağrısında bulundu.

Foruma Katılım Yüksek

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in "yüzyılın projesi" olarak adlandırdığı iddialı projenin 10. yıl dönümünü kutlayan foruma 130'dan fazla ülkenin liderleri ve temsilcileri katılım gösterdi.

Forumda önde gelen konuklar arasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Mısır Başbakanı Mostafa Madbouly ve Pakistan Başbakanı Anwaar-ul-Haq Kakar gibi isimler yer alıyor.

Xi Jinping, forum başlamadan önce “arkadaşım” ifadesini kullandığı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelerek güçlü ortak ve sınırsız iş birliği mesajı verdi.

Xi Jinping, Çin devlet haber ajansı Xinhua'ya yaptığı açıklamada, "İki ülke arasındaki siyasi karşılıklı güven günden güne daha da derinleşiyor. Yakın ve oldukça bir etkili stratejik koordinasyon sağlamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Macaristan’ın milliyetçi ve popülist Başbakanı Viktor Orban, Kuşak ve Yol forumuna Avrupa Birliği’nden katılım gösteren tek lider oldu.

Avrupalı liderler, Çin tarafından düzenlenen foruma katılım göstermede büyük ölçüde uzak durdu.

Batılı liderler, Kuşak ve Yol projesini Pekin'in küresel etkisini ve erişimini yükseltmek için bir araç olarak gördükleri için foruma katılım göstermede tedirgin oldular. Birçok Batılı ülke, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi konumunda bulunan Çin'e olan bağımlılığı azaltmak için tedarik zincirlerini çeşitlendirmeye çalışıyor.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'den Açıklamalar

Xi Jinping, geçtiğimiz gün Pekin'de Kuşak ve Yol Girişimi forumunun açılış konuşmasını yaptı. Ayrıca konuşmasını, Asya, Afrika ve Avrupa'yı birbirine bağlamak için altyapı ve enerji ağları inşa etmek amacıyla 10 yıl önce başlatılan projeyi övmek için kullandı.

Batı’nın yaptırımlarını Çin’in büyümesini engellemek amacıyla yapıldığını düşünen Xi, ”Tek taraflı yaptırımlara, ekonomik zorlamaya, ayrıştırmaya ve tedarik zinciri bozulmasına karşıyız" dedi.

Xi, “Başkalarının gelişimini bir tehdit olarak algılamak veya ekonomide karşılıklı bağımlılığı bir risk olarak görmek, kişinin kendi hayatını daha iyi hale getirmeyecek veya gelişimini hızlandırmayacaktır. Çin ancak dünya iyi durumdayken iyi olabilir. Çin iyi yaptığında, dünya daha da iyi olacak” ifadelerini kullandı.

Çin'in bu yılın başlarında aldığı bir önlem de son 25 yılın en düşük seviyesine ulaşan yabancı yatırım çekme çabalarının bir parçası olarak Xi, yatırım kısıtlamalarını hafifletme ve ticaret bağlarını kolaylaştırma sözü verdi.

Xi, "Sınır ötesi ticaret ve hizmetlere yatırım açarken ve dijital ürünler için pazar erişimini genişletirken, "imalat sektöründeki yabancı yatırım erişimine yönelik kısıtlamaları kapsamlı bir şekilde kaldıracağız" şeklinde konuştu.

Çin Devlet Başkanı, ülkesinde devlete ait şirketlerin yanında dijital ekonomi, fikri mülkiyet hakları ve devlet içerisinde reformist planlamalar yapacağını da sözlerine ekledi.

Xi Jinping aynı zamanda Çin'in Kuşak ve Yol projesini inşa ederken gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerine milyarlarca dolar destek vermeye devam edeceğini de taahhüt etti.

İlerleyen dönem için de konuşan Xi, Kuşak ve Yol Girişimi'nin "Yeşil altyapı, enerji ve ulaşım" alanlarında yoğunlaştırılmış iş birliği de dahil olmak üzere yapay zeka ve iklim değişikliği konularının da gündemlerinde olduğunu ve çalışmalara başladıklarını belirtti.

Pekin'deki zirve genel anlamda Afrika, Güney Doğu Asya ve Güney Amerika'dan ülkeleri daha çok cezbetti. Konferansın katılımcıları arasında en dikkat çeken heyetler ise Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve Afganistan'ın Taliban hükümetinin temsilcileri oldu.

 

Whatsapp Whatsapp