5 Şubat 2024 Cihannumma Editör Ekibi

Sunuş

Her zalimin sonu hüsrandır… Her kelam, selam ile başlarsa güzel, her selam ise muhabbetle… Selam ve muhabbetle kıymetli okuyucularımız… Bir cihan mefkuresi diyerek başladığımız Cihanname’nin beşinci sayısını sizlerle buluşturduk, hamdolsun. Bu sayımızda da sizlere fayda sağlayacak ve ilginizi çekecek bir içerik hazırlamaya çalıştık lakin acımız ve öfkemizi anlatmanın zor olduğu, yüreğimizin darlandığı, uykunun adeta haram olduğu dualı gecelerin vakti içreyiz…

Kendini devlet diye dünyaya tanıtan lakin çocuk katili, masumları katletmekten haz alan bir örgütün Filistin’de yaşattığı soykırıma tanık olan bir dünyada yaşamak utanç verici olsa gerek. Mustafa Uzun’un kaleme aldığı ‘’Sessizlik ihanettir’’ başlıklı makalesini bu sayımıza taşıdık, sizlerle paylaşıyoruz. Cumhuriyetimizin kuruluşunda çeşitli coğrafyaların etkisi hep konuşulur. İçlerinde Balkanların yeri bir başkadır. Hemen hepimizin merak ettiği bu gerçeği alanında uzman Prof. Dr. Shener Bilalli kaleme aldığı makalesiyle sizlerle paylaşıyor. Sayımıza farklı bir perspektif katan hocamıza katkısı için teşekkür ediyorum. Birkaç sayıdır Amerika’yı inceliyoruz malumunuz. Yine Emrullah Demirtaş ‘’Cumhuriyetçiler ve Demokratlar’’ başlıklı yazısı ile Amerika’nın bu iki politik görüşünü inceledi. Zengin içeriği ile ABD’in iç dimaniklerine bakış açımıza katkı sağlayacağını umuyorum. Filistin’de yaşanan mezalimin önümüzdeki yıllarda etkisini derinden hissedecek bir dünya bizi bekliyor. Utanç ve hüsran yüklü bir dünya… Bununla beraber göç sorunu da bölgenin yakın zamanda önemli bir meselesi haline gelecektir. Filistin ve Göç konusunda detaylı bir inceleme sizleri bekliyor

İlginçtir ki kendi coğrafyamızda bu yaşananlara paralel Avrupa’da da garip olayların yaşandığını gözlemliyoruz. Belçika’nın başkenti Brüksel’de yakın zaman önce yaşanan terör saldırısı sonrası iki isveç vatandaşının hayatını kaybetmesi, avrupada duyarlılığı yükselten bir provakasyon mu bilinmez, lakin bu bulmacanın nereye evrileceği kaygıyla izlenmekte. Öte yandan Batı Avrupa ülkelerinden İsviçre’de yakın zaman önce parlamento seçimleri düzenlendi. Seçimlerin kazananı aşırı sağcı İsviçre Halk Partisi (SVP) oldu. Bu sonuçların ardından Avrupa’da yükselen aşırı sağ, İsviçre'de de kendini göstermiş oldu. Bu beşinci sayımızda avrupanın geldiği yeni politik konumu farklı içeriklerle işliyoruz.

Dünya barışı 2023 yılında ciddi kan kaybına uğradı ne yazık ki. Uzun zamandır devam eden Rusya-Ukrayna savaşı ve Suriye iç savaşının ardından Azerbaycan-Ermenistan arasında gerçekleşen Dağlık Karabağ çatışmaları dünya gündemine oturmuştu. Son olarak Hamas tarafından İsrail’e yapılan füze atışları bahanesiyle savaş ilan eden İsrail, yıllardır işgal altındaki Filistin’de insanlık tarihinin en büyük katliamlarından birini gerçekleştirdi. Kübra Sonkaya’nın kaleminden bu konuyu paylaşıyoruz.

Türk Savunma Sanayisi, son yıllarda yaşanan önemli gelişmeler ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ni dünyanın en güçlü ordularından biri haline getirme hedefine bir adım daha yaklaştırdı. Yerli ve Milli projelerle hep daha iyisine aşık bir ülke olarak yolculuğumuz devam ediyor. Bu güzel gelişmelerle beraber Fransa ile Emrenistan arasında yakın zamanda yapılan savunma antlaşması, Sudan’da son günlerde yaşanan çatışmaları, Afrika kıtasını yeniden şekillendiren mega projeleri, dünyada ihraçat geliri en yüksek ülkeleri, dijital paranın serüveni ve devletlerin parada dijitalleşen bu dönüşüm hikayesini bulacağınız zengin içeriğimizle bu sayıda yine bir kez daha sizler için anlamlı ve fayda sağlayacak bir çalışma hazırladık.

Dünya insanın yuvası, bizim yuvamız; insanlık ise bizim ahlaki değerlerimizden biri, vazgeçilmezimiz… Her sayıda kendini olgunlaştıran, bir yeryüzü mefkuresi olarak sizlerle buluşan Cihanname’yi takip ettiğiniz için teşekkür eder, selam sağlık ve afiyetler dilerim.

Dr. Muhammed İkbal BAKIRCI

Cihannüma Dış İlişkiler Komisyonu

Whatsapp Whatsapp